Aygaz’ın 52. Olağan Genel Kurulu İstanbul Zincirlikuyu’daki Genel Müdürlük Binasında Gerçekleştirildi.

LPG sektöründe halka açık statüye sahip tek şirket olan Aygaz’ın 52. Olağan Genel Kurul Toplantısı 3 Nisan 2013, Çarşamba günü, İstanbul, Zincirlikuyu’da bulunan Aygaz Genel Müdürlük binasında gerçekleştirildi.

Divan Başkanlığını Koç Holding Enerji Grubu Başkanı ve Aygaz Yönetim Kurulu Üyesi Erol Memioğlu’nun yaptığı Genel Kurul’da Aygaz’ın 2012 yılı mali tabloları onaylanarak, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Denetçiler ibra edildi. Toplantıda, 2012 yılı konsolide mali tablolarına göre, net karı 303 milyon 487 bin TL olan Aygaz’ın, hissedarlarına 300 milyon TL brüt nakit temettü dağıtmasına karar verildi.

Genel Kurul’da yapılan oylamada, Aygaz Yönetim Kurulu üyeliklerine, Rahmi M. Koç, Ömer M. Koç, Dr. Bülent Bulgurlu, Osman Turgay Durak, Alexandre F. J. Piccotto ve Erol Memioğlu; Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliklerine, Ayşe Canan Ediboğlu, Mansur Özgün ve Tunç Uluğ seçildi.

Aygaz Yönetim Kurulu Üyesi ve Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu, Dünya’da ve Türkiye’de büyüme hızının yavaşladığı 2012 yılında Aygaz’ın ölçek ekonomisinden yararlanarak verimlilik artışı sağladığını, ana faaliyet alanı LPG başta olmak üzere, iştirakleriyle beraber başarılı bir faaliyet yılını daha geride bıraktığını söyledi. Memioğlu, “Aygaz, ulaştığı 5,6 milyar TL’lik ciro ile ülke ekonomisi ve tüm paydaşları için değer üretirken, üslendiği sosyal sorumluluk projeleriyle sadece sektöründe değil, aynı zamanda tüm iş dünyasında örnek oluşturmaya devam etti” dedi.

2012 yılı finansal sonuçlarını değerlendiren Aygaz Genel Müdürü Yağız Eyüboğlu, küresel çapta durgunluğun, yurtiçinde ise daralan talep yapısının hâkim olduğu 2012 yılının, Aygaz için finansal ve operasyonel başarının yanı sıra, stratejik hedeflerine doğru önemli adımlar attığı bir yıl olduğunu söyledi. Aygaz’ın ana faaliyet alanı olan LPG sektöründe, bağlı ortaklığı Mogaz’la birleşme sürecinin başarıyla tamamladığını ifade eden Eyüboğlu, konsolide cironun 5,6 milyar TL’ye, net karın 303 milyon TL’ye, yurtdışı satışlarının ise 392 milyon ABD dolarına ulaştığını belirtti. Eyüboğlu, “Aygaz, Mogaz ve Lipetgaz markalarıyla tüpgazda % 43, otogazda %23 pazar payına ulaşarak ana faaliyet alanımız olan LPG sektörünün tüm segmentlerinde liderliğimizi sürdürdük” dedi. Yıl boyunca operasyonel alanda gösterilen çabaların finansal tablolara yansıyan sonuçlarının tüm paydaşlar için gurur kaynağı olduğunu belirten Eyüboğlu, “Hedefimiz yurt içi perakende pazardaki payımızı ve satış hacmimizi kârlılıktan ödün vermeden korumak, toptan ve yurt dışı satışlarını da verimlilik ve etkinlik anlayışı ile gerçekleştirmektir. 2013 yılında da bu hedef doğrultusunda faaliyet sonuçları almayı planlıyoruz” dedi. Eyüboğlu, Aygaz Doğal Gaz iştirakinin gerçekleştirdiği orta ve uzun vadeli sözleşmelerle de 2013 yılı başından itibaren LNG ve boru gazı olmak üzere toplam 500 milyon m3’lük satış ve 400 milyon TL’nin üstünde bir ciro potansiyeline ulaştıklarını kaydetti.